Účinky
Sírové mýdlo zbavuje pleť nečistot, hloubkově čistí, pokožka zůstává přirozeně jemná. Tvorba kožního mazu je omezena díky obsažené síře, pleťové póry jsou uvolňovány a vyčištěny, tvorba komedonů je snižována. U svrabu je toto mýdlo pouze podpůrným prostředkem. Léčebným prostředkem je sírová mast.
Síra je nejstarším a dosud nejefektivnějším, dobře aplikovatelným, bezpečným a levným prostředkem k léčbě svrabu. Má účinky antiparazitární, antibakteriální, antimikrobiální, keratolytické, antiseboroické a mírně hyperemizující. K terapii svrabu se využívá sulphur praecipitatum (precipitovaná síra). Ta účinkuje pouze v dobře zvoleném masťovém základu (například vazelína, měkký žlutý parafin, vepřové sádlo).
Po aplikaci síry na kůži se vyvíjí sirovodík. U dospělých se volí 10–20% koncentrace, u větších dětí až 5%, u malých dětí 2,5%, která se nepřekračuje. Dosud nebyla hlášena rezistence na tuto terapii.
Zdroj: článek Sírové mýdlo na svrab
Síra (sulphur)
Nekovový chemický prvek žluté barvy, hojně zastoupený v přírodě, patří do skupiny chalkogenů. Účinkuje antiparazitárně na zákožku svrabovou. Efekt keratolytický a antiseboroický. Při delší aplikaci kůži přesušuje a dráždí. Kontaktním alergenem je vzácně. Obvyklá léčivá koncentrace se pohybuje od 5 do 20 %. Optimální účinek má síra ve vepřovém sádle. Aplikace síry na celý tělesný povrch však hrozí rizikem resorpční intoxikace, zvláště u kojenců a velmi malých dětí. Starší terapie, zapáchá, obvykle bezpečná u dětí a těhotných žen.
Chemický vzorec: S2
Bod tání: 115,2 °C
Bod varu: 444,7 °C
Použití: 2x denně po dobu 5 dní.
Vtírá se do kůže celého těla (od brady po špičky prstů) 2x denně po 5 dní, pak následuje očistná koupel a výměna šatstva a lůžkovin s jejich asanací.
U dětí se předepisuje síra v koncentraci:
- 2,5 % u dětí do 3 let věku
- 5 % u dětí do 6 let věku
- 7,5 % u dětí do 10 let věku
- 10 % nad 10 let věku
Zdroj: článek Svrab u dětí
HOMEOPATICKÉ LÉKY NA VÝTOK Z UCHA
Vodnatý výtok:
- nedráždivý − Silicea, Graphites;
- dráždivý − Mercurius sollubilis, Tellurium − odírající, páchne po rybině;
- s příměsí krve − Ferrum posphoricum.
Hnisavý výtok:
- Hepar Sulphur − páchnoucí (jako shnilý sýr), žlutozelený, odírající;
- Mercurius sollubilis − hnilobně páchnoucí;
- Mercurius corrosivus − páchne více než Merc. sol., často pulzující bolest (zvláště v levém uchu);
- Pulsatilla − hustý žlutý krémový nedráždivý výtok.
Dávkování: zpravidla 9 nebo 15 CH 2x až 5x denně 3 kuličky. Se zlepšováním stavu se prodlužují intervaly v podávání léku. Až problém zmizí úplně, lék se přestane užívat.
Zdroj: článek Výtok z uší
Jak léčit svrab
Základem léčby svrabu je důsledná likvidace zákožky svrabové, identifikace kontaktů s jejich následným přeléčením, hygienická opatření proti dalšímu šíření nákazy a reinfestaci.
Aplikace dermatologika k terapii svrabu se provádí vetřením od brady po špičky prstů se zaměřením na meziprstní prostory rukou i nohou a periunguální oblast (ležící kolem nehtů). Zvláště pečlivě se ošetřuje oblast distálních článků prstů, nehtové valy a subunguální prostory (pod nehty). Při špatném ošetření nebo vynechání těchto prostor hrozí vyšší riziko reinfekce. U malých dětí je důležité ošetřit také obličej a kštici.
Terapie se dělí na: lokální, systémovou a symptomatickou.
Symptomatická terapie svrabu je zaměřená především na tlumení pruritu antihistaminiky, topickými kortikosteroidy v krému nebo lotiu. Při bakteriální superinfekci se volí terapie topickými antibiotiky (kyselina fusidová, mupirocin, retapamulin, chloramfenikol).
Léčba svrabu
Permethrin 5% krém
Způsob použití: natřít od krku dolů, u dětí ošetřit také obličej, uši, kůži kštice, vynechat partie kolem očí a úst. Krém nechat působit 8–14 hodin, pak provést očistnou koupel.
- děti od 2 měsíců do 5 let: 7,5 g krému jednorázově
- děti od 6 do 12 let: 15 g krému jednorázově
- děti nad 12 let a dospělí: 30 g krému jednorázově
Postačí jednorázová aplikace, ale při přetrvávajícím svědění či opakované infekci přeléčit znovu za 14 dní. Přípravek by neměl být používán v těhotenství, pokud to není nezbytně nutné. Pokud je nezbytná léčba u kojící ženy, kojení je třeba na 5 dní po použití přípravku přerušit. Infectoscab 5% krém je jediný dostupný hromadně vyráběný lék na léčbu svrabu v ČR a SR. Permethrin je syntetický pyretroid, který účinkuje jako neurotoxin a excelentní skabicid s nízkým toxickým potenciálem.
Lindan 1% lotio
Způsob použití: natřít od krku dolů, nechat působit 8–12 hodin.
Jedná se o chlorovaný cyklický uhlovodík, který se používá jako pesticid. Není první linií léčby svrabu, ne pro kojence a malé děti. Je toxický, v ČR nedostupný.
Crotamiton krém
Způsob použití: natřít od krku dolů po 2 následující noci, umýt za 48 hodin. Vysoké riziko selhání terapie, vyžaduje delší než 5denní aplikaci. V ČR nedostupný.
Benzylbenzoát
Způsob použití: natřít večer, 3 noci po sobě. Není dostupný v ČR ani USA.
Síra (sulphur) Magistraliter preskripce
Rp.
Sulphuris praecipitati 10,00–20,00
Vaselini albi ad 100,00
M.f.ung.
D. ad oll.
Způsob použití: 2x denně po 5 dní vtírat do kůže celého těla (od brady po špičky prstů), pak následuje očistná koupel a výměna šatstva a lůžkovin s jejich asanací.
U dětí se předepisuje síra v koncentraci:
- 2,5% u dětí do 3 let věku
- 5% u dětí do 6 let věku
- 7,5% u dětí do 10 let věku
- 10% nad 10 let věku
Síra je nekovový chemický prvek žluté barvy, hojně zastoupený v přírodě, patří do skupiny chalkogenů. Účinkuje antiparazitárně na Sarcoptes scabiei. Efekt je keratolytický a antiseboroický. Při delší aplikaci kůži přesušuje a dráždí. Kontaktním alergenem je vzácně. Obvyklá léčivá koncentrace se pohybuje od 5 % do 20 %. Optimální účinek má síra ve vepřovém sádle. Aplikace síry na celý tělesný povrch je s rizikem resorpční intoxikace, a to zvláště u kojenců a velmi malých dětí. Jedná se o starší terapii, zapáchá, ale při správném použití je bezpečná u dětí a těhotných žen.
Ivermektin tablety, krém
Způsob používání: celkovou dávku rozdělit do dvou dílčích dávek, podat jednorázově nebo třikrát po sobě s odstupem 14 dní od posledního podání. Neměl by se používat u dětí mladších 5 let. Terapie ve zvláštních případech: scabies norbegica, scabies crustosa, epidemie svrabu, imunosuprimovaní pacienti.
Zdroj: článek Kvasinky u miminek versus svrab